Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Co można zdemontować z auta przed kasacją?

16 kwietnia 2024 Co można zdemontować z auta przed kasacją


Chcesz oddać auto do kasacji (na złom)? Zastanawiasz się, czy możesz zdemontować z niego elementy wyposażenia wnętrza, akumulator, firmowe audio, albo silnik? Co możesz zdemontować z samochodu, który będzie oddany na złom? Sprawdźmy! 

Jeśli Twój samochód jest stary, skorodowany, a jego naprawa jest już nieopłacalna, jedynym sensownym rozwiązaniem jest oddanie go na złom. Podobnie, jeśli Twój pojazd jest po wypadku, a koszty naprawy przewyższają wartość samochodu (w niektórych modelach dzieje się tak już po wystrzeleniu poduszek powietrznych). 

Auto możesz oddać tylko do licencjonowanej stacji demontażu pojazdów. Tak stanowi polskie prawo. Stacja demontażu pojazdów odbierze Twoje auto własnym transportem (lawetą), zważy je i wyceni (zgodnie z ceną złomu). Otrzymasz gotówkę i zaświadczenie o oddaniu pojazdu do kasacji. Zaświadczenie to pozwoli Ci wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji. Będziesz mógł także zakończyć umowę z ubezpieczycielem auta, u którego masz wykupione OC. 

Jeśli chcesz oddać auto na złom, powinno być ono kompletne. Ale… 

Stacja demontażu pojazdów określa cenę auta po jego wadze. Zgodnie z przepisami, waga auta, które oddajesz na złom, może być niższa o 10 procent w stosunku do wagi pojazdu wpisanej w dowodzie rejestracyjnym (masa własna auta). 

Masa własna przeciętnego samochodu kompaktowego z silnikiem spalinowym i manualną skrzynią biegów wynosi od 1000 do 1300 kilogramów. 

Oznacza to, że możesz zdemontować z pojazdu części, które ważą od 100 do 130 kilogramów. Ale…

Pamiętaj, aby nie demontować najważniejszych, podstawowych części składowych auta. Pojazd, który oddajesz na złom, powinien mieć kompletny układ napędowy (silnik ze skrzynią biegów), układ zawieszenia, układ hamulcowy, układ chłodzenia, koła, a także kompletne nadwozie (drzwi, klapy, pokrycie boczne, pokrycie dachu, szyby). Wszystko oczywiście zmienia się, jeśli Twoje auto jest po poważnym wypadku i niektóre elementy zostały całkowicie zniszczone (np. szyby, zmiażdżone blachy).  

Co się stanie, jeśli auto nie będzie kompletne? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pojazd, który trafia na złom, powinien być w 90 procentach kompletny. A zatem, jeśli masa własna, wpisana w dowód rejestracyjny wynosi 1200 kg, auto ważące od 1080 do 1200 kg zostanie uznane za kompletne. 

Co, jeśli waga auta będzie znacząco mniejsza? Czyli, wracając do naszego przykładu, będzie niższa niż 1080 kg? W takiej sytuacji stacja demontażu pojazdów doliczy sobie opłatę za każdy brakujący kilogram auta. Czyli: zmniejszy kwotę wypłacanej ceny. 

Co możesz zdemontować z samochodu? 

Bez problemu możesz zdemontować z auta drobne elementy, takie jak audio, nawigacja i system multimedialny, fotel, akumulator, elementy dekoracyjne czy reflektor. 

Co można zdemontować z auta przed kasacją

Gdzie najlepiej oddać samochód na złom?

Skorzystaj z oferty specjalistów, którzy działają na rynku od wielu lat. Jeśli chcesz sprzedać swoje stare, niepotrzebne, skorodowane albo powypadkowe auto – skontaktuj się z firmą Adaxs. To znana i ceniona stacja demontażu pojazdów z siedzibą w Strzegomiu. Adaxs działa na terenie takich miast jak Wałbrzych, Świebodzice, Świdnica, Szczawno-Zdrój, Jawor, Legnica, Jelenia Góra, Oleśnica czy Kąty Wrocławskie. Podaj dane swojego auta i adres, a pracownicy firmy Adaxs przyjadą na miejsce i odbiorą Twój pojazd lawetą. Otrzymasz gotówkę, a także zaświadczenie o oddaniu auta na złom. I w ten sposób zakończą się Twoje problemy z autem, którego nie opłaca się naprawiać.

Materiał zewnętrzny

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?