Czy trzeba wstydzić się tego, że kandydat na pracownika nie ukończył studiów? Absolutnie nie. Dzisiaj rynek pracy jest otwarty dla wszystkich, można znaleźć pracę także bez wyższego wykształcenia.
Kłamstwa w CV?
Edukacja w CV to bardzo ważny element. Ta rubryka musi być przygotowana niezwykle starannie. Każdy kandydat powinien dokładnie sprawdzić datę rozpoczęcia i ukończenia każdych szkoły. Pracodawca albo firma rekrutująca mogą sprawdzić te dane. Nie jest to dzisiaj żadnym problemem. Kłamstwo w CV może zostać wykorzystane przeciwko kandydatowi. Pracodawca może raz na zawsze stracić zaufanie do takiej osoby. Dlatego też przed wpisaniem nazwy lub daty do CV należy zweryfikować te dane, najlepiej w kilku źródłach. Brak ukończonych studiów nie przekreśla szans kandydata. Nawet do dużej korporacji można dostać się z wykształceniem średnim. Trzeba jedynie na rozmowie kwalifikacyjnej przekonać swojego pracodawcę, że dana osoba wcale nie jest gorszym kandydatem niż osoba z wyższym wykształceniem.
Rynek pracy i jego prawa
Na rynku pracy świetnie odnajdują się także osoby z wykształceniem zawodowym i średnim. Takie osoby jednak muszą przedstawić dodatkowe kwalifikacje albo w szczególny sposób wykazać się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba pamiętać o tym, że wykształcenie zawsze można uzupełnić. Uczelnie wyższe, a także rozmaite szkoły średnie dla dorosłych są otwarte i prowadzą nabór praktycznie cały czas. W każdej chwili można zapisać się na maturę. W każdej chwili można też zapisać się na studia wyższe. Można obiecać swojemu przyszłemu pracodawcy uzupełnienie wykształcenia, jeżeli zostało ono wskazane jako element niezbędny do aplikowania na dane stanowisko.
Dobre i złe wybory związane z edukacją
Czy ukończony kierunek studiów decyduje o tym, na jakie stanowisko pracy można aplikować? Czy ktoś kto skończył finanse i rachunkowość może pracować tylko jako księgowy? Absolutnie nie. Dzisiaj bardzo powszechne jest, że ludzie zmieniają zawód, na przykład kończąc studia podyplomowe. Można ukończyć kilka kierunków i stać się jeszcze bardziej atrakcyjną osobą na rynku pracy. Studiować można praktycznie bez ograniczeń. W dobie pandemii powszechne stały się studia online, można więc studiować nawet na uniwersytecie na drugim końcu świata. Wydaje się, że ta tendencja utrzyma się i osobisty kontakt studenta z wykładowcami nie będzie konieczny. Złe wybory edukacyjne nie muszą być końcem świata, jeśli tylko dana osoba wyciągnie wnioski i w przyszłości będzie już podejmowała dobre wybory.