xpresslane.pl

Motoryzacja i nie tylko

edukacja w cv
Mężczyzna

Edukacja w CV czyli jak pisać o swoim wykształceniu?

Czy trzeba wstydzić się tego, że kandydat na pracownika nie ukończył studiów? Absolutnie nie. Dzisiaj rynek pracy jest otwarty dla wszystkich, można znaleźć pracę także bez wyższego wykształcenia.

Kłamstwa w CV?

Edukacja w CV to bardzo ważny element. Ta rubryka musi być przygotowana niezwykle starannie. Każdy kandydat powinien dokładnie sprawdzić datę rozpoczęcia i ukończenia każdych szkoły. Pracodawca albo firma rekrutująca mogą sprawdzić te dane. Nie jest to dzisiaj żadnym problemem. Kłamstwo w CV może zostać wykorzystane przeciwko kandydatowi. Pracodawca może raz na zawsze stracić zaufanie do takiej osoby. Dlatego też przed wpisaniem nazwy lub daty do CV należy zweryfikować te dane, najlepiej w kilku źródłach. Brak ukończonych studiów nie przekreśla szans kandydata. Nawet do dużej korporacji można dostać się z wykształceniem średnim. Trzeba jedynie na rozmowie kwalifikacyjnej przekonać swojego pracodawcę, że dana osoba wcale nie jest gorszym kandydatem niż osoba z wyższym wykształceniem.

Rynek pracy i jego prawa

Na rynku pracy świetnie odnajdują się także osoby z wykształceniem zawodowym i średnim. Takie osoby jednak muszą przedstawić dodatkowe kwalifikacje albo w szczególny sposób wykazać się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba pamiętać o tym, że wykształcenie zawsze można uzupełnić. Uczelnie wyższe, a także rozmaite szkoły średnie dla dorosłych są otwarte i prowadzą nabór praktycznie cały czas. W każdej chwili można zapisać się na maturę. W każdej chwili można też zapisać się na studia wyższe. Można obiecać swojemu przyszłemu pracodawcy uzupełnienie wykształcenia, jeżeli zostało ono wskazane jako element niezbędny do aplikowania na dane stanowisko.

Dobre i złe wybory związane z edukacją

Czy ukończony kierunek studiów decyduje o tym, na jakie stanowisko pracy można aplikować? Czy ktoś kto skończył finanse i rachunkowość może pracować tylko jako księgowy? Absolutnie nie. Dzisiaj bardzo powszechne jest, że ludzie zmieniają zawód, na przykład kończąc studia podyplomowe. Można ukończyć kilka kierunków i stać się jeszcze bardziej atrakcyjną osobą na rynku pracy. Studiować można praktycznie bez ograniczeń. W dobie pandemii powszechne stały się studia online, można więc studiować nawet na uniwersytecie na drugim końcu świata. Wydaje się, że ta tendencja utrzyma się i osobisty kontakt studenta z wykładowcami nie będzie konieczny. Złe wybory edukacyjne nie muszą być końcem świata, jeśli tylko dana osoba wyciągnie wnioski i w przyszłości będzie już podejmowała dobre wybory.