Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Jakie zalety mają akumulatory LiFePO4?

8 lipca 2021 akumulator lifepo4 i jego największe zalety


Właściciele wielu drogich łodzi motorowych oraz kamperów z górnej półki premium wiedzą, że ich sprzęty nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie będą mieć zamontowanych odpowiednich baterii – popularnym wyborem są akumulatory LiFePO4. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym się one charakteryzują i co oznacza ich dość tajemnicza nazwa.

Akumulator LiFePO4 – definicja

Na początek, zanim wymienimy ogólne plusy tych urządzeń, najpierw napiszemy kilka słów na temat samej technologii, która stosowana jest już od kilku lat. LiFePO4 to nic innego jak akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy. Specyficzna budowa i wyraźnie duża moc pozwalają na to, aby skutecznie połączyć ze sobą wysoką wydajność prądową oraz długi czas eksploatacji. Właśnie dlatego tego typu zasilanie jest używane nie tylko w kamperach czy łodziach , ale także w różnych autach elektrycznych oraz nowoczesnych wózkach inwalidzkich. To oczywiście nie wszystkie zastosowania przedstawionego tutaj akumulatora, ale odłóżmy ten temat na bok i skupmy się na głównych zaletach.

Najważniejsze zalety

Akumulatory LiFePO4 są bez wątpienia świetnym źródłem energii. Zaskakują chociażby szybkim ładowaniem za pomocą specjalnych ładowarek oraz wspomnianym wyżej czasem eksploatacji. Ilość ich cykli rozładowania/ładowania to ponad 2500. Ale nie tylko taka zaleta przemawia na korzyść tych litowo-żelazowo-fosforanowych urządzeń. Bardzo ważna jest również odporność na niskie temperatury (nawet w mroźne dni i noce bez problemu da się uruchomić kamper albo samochód elektryczny). Co więcej, akumulator LiFePO4 nie stanowi problemu w użytkowaniu. Jest on wygodny i zapewnia jednocześnie w stu procentach bezpieczny dostęp do energii (ma tzw. układ PCM/PCB/BMS, który powoduje, że nie dojdzie do przeładowania, głębokiego rozładowania albo przegrzania).

Do kolejnym atutów należą oczywiście waga i rozmiar. Jeżeli chodzi o ten drugi aspekt, to można być pewnym, że akumulator zmieści się wszędzie – zarówno w ciasnym miejscu w kamperze, jak i na jachcie i żaglówce. 28 x 58 x 29 cm – takie kompaktowe wymiary ma moduł 24V 100 Ah, dostępny w sklepach motoryzacyjnych, sprzedających różne akcesoria. Opisywany w tym tekście produkt charakteryzuje się jeszcze lekkością. Waży trzy razy mniej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, a więc jedynie kilkanaście kilogramów.

Akumulator LiFePO4 – inne plusy

To nie koniec zalet, o jakich trzeba tutaj napisać. Warto także wspomnieć o tym, że np. stan częściowego rozładowania tego typu akumulatorów (stosowanych między innymi w żegludze), nie będzie w żaden sposób wpływał negatywnie na samą żywotność. Brak efektu pamięciowego jest więc bardzo ważną i dobrą informacja. Do tego nie ma mowy o zmniejszaniu się „pojemności nominalnej” podczas pracy, jaką jest zwiększanie poboru prądu. To sprawia, że akumulatory LiFePO4 są bardziej wydajne (nie rozładują się samoczynnie). Niestety, nie jest to tania technologia. Koszt może wynieść bowiem nawet kilka tysięcy złotych. Jednak, jeżeli kogoś stać na zakup nowoczesnego „domu na kółkach” albo eleganckiej łodzi, to bez problemu znajdzie odpowiednią, wysoką sumę, aby nabyć też taki akumulator LiFePO4. Wymienione zalety powodują, że warto zainwestować w ten sprzęt. Dzięki niemu komfort mieszkania w przyczepie kempingowej albo żeglowania okaże się znacznie lepszy. Pamiętajmy, że jest on bardziej żywotny, a także bezpieczniejszy od prostszej wersji urządzenia litowo-jonowego, dlatego nie ma co się zastanawiać nad jego kupnem.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nowe przepisy drogowe
paczka za granicę
akumulator lifepo4 i jego największe zalety

Jesteś zainteresowany reklamą?