Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Co zrobić, aby samochód był cichy?

18 marca 2021 najcichsze samochody


Zapewne każdy, kto podróżuje samochodem, chciałby dotrzeć na miejsce w komfortowych i przyjemnych warunkach. Długa podróż może nas męczyć. Dlatego dosyć ważne jest, aby ograniczyć hałas, który możemy słyszeć w środku auta. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie obniżenie poziomu hałasu. Chcąc to uczynić, wypadałoby zwrócić uwagę na najcichsze samochody. Zredukować hałas w samochodzie możemy na wiele sposobów. Dlatego, zanim podejmiemy odpowiednią decyzję, warto zagłębić się w temat, aby później nie żałować podjętego wyboru.

Różne klasy aut a poziom hałasu

Wyniki przeprowadzonych badań jasną wskazują, że auta klasy mini powodują największy hałas w okolicach 72,9 dB. Z dużą dozą prawdopodobieństwa wpływ na to ma niska cena auta oraz duża oszczędność w wygłaszaniu pojazdów tego typu. W przypadku aut sportowych czy kabrioletów mamy do czynienia z głośnością aut na poziomie 72 dB. Auta miejskie osiągają 71,5 dB. Do najcichszych należą oczywiście samochody wyższej klasy. Wynik w tym przypadku to 66,7 dB. Jeszcze lepszy wynik osiągają SUVy klasy wyższej, a mianowicie 67,4 dB. 

Jak zredukować poziom hałasu w naszym samochodzie?

Warto wiedzieć, że możemy sami obniżyć poziom głośności samochodu. Na samym początku warto sprawdzić opony. Przy zakupie warto wybrać takie, które cechują się niskim poziomem głośności. Następne co powinniśmy zrobić to w głównej mierze zadbać o stan techniczny pojazdu. Luzy w zawieszeniu powinny zostać usunięte. Warto także zmniejszyć poziom drgań, które przechodzą do kabiny poprzez wymianę elementów, które są zużyte. Oprócz wyżej wymienionych możemy użyć takich elementów jak maty, uszczelki czy pianki. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pracują w warsztacie. Nie róbmy tego sami, jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, ponieważ możemy uszkodzić tapicerkę auta oraz słupki dachowe. 

Jak hałas wpływa na człowieka?

W tym momencie z pewnością nasuwa się pytanie, a mianowicie jak hałas może wpływać na człowieka. Otóż przede wszystkim dźwięki, które pochodzą z otoczenia podnoszą poziom stresu i ogólnie źle oddziałują na zdrowie człowieka. W takiej sytuacji wydzielanie kortyzolu jest na zdecydowanie większym poziomie. Długotrwałe wydzielanie tego związku pogarsza  planowanie, pamięć, myślenie, a także wpływa na podejmowanie decyzji. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione informacje, dochodzimy do wniosku, że zmniejszony jest przepływ informacji w mózgu, co sprawia, że jesteśmy mniej uważni, kiedy jedziemy samochodem.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?