Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Nowe przepisy drogowe – dlaczego trzeba je poznać?

2 stycznia 2022 nowe przepisy drogowe


Aktywni kierowcy powinni na bieżąco śledzić zmiany w przepisach drogowych. Nie da się ukryć, że ignorancja w tym temacie może słono kosztować, ponieważ od 1 stycznia 2022 roku wzrastają kwoty mandatów, które mogą nałożyć policjanci. To jeszcze nie wszystko. Warto sprawdzić nowe przepisy drogowe, które obowiązują już dzisiaj

Nowe przepisy drogowe

Przepisy drogowe w Polsce z roku na rok są coraz ostrzejsze. Jednym słowem trzeba uważać i przestrzegać prawa drogowego, ponieważ może skończyć się to naliczeniem wielu punktów karnych, utratą prawa do prowadzenia pojazdów, a także srogą karą pieniężną. To właśnie w tym roku wzrosła między innymi kwota grzywny, która może być nałożona na kierowcę, który złamał przepisy ruchu drogowego. Stawki niestety nie są małe i mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zanim zbyt mocno depnie się na pedał gazu, warto zastanowić się nad tym, czy nie będzie to owocowało naprawdę bardzo poważnymi konsekwencjami.

Mandaty 2022

Kwoty mandatów, które mogą być nałożone przez policjanta wzrastają wyjątkowo w nowym roku. Co więcej, osoby, które wcześniej złamały już przepisy prawa drogowego i są uważane za recydywistów, będą miały naliczane mandaty jeszcze ostrzej. W tym przypadku będą to kwoty liczone podwójnie. Już za przekroczenie prędkości o 50 km i można pozbyć się z kieszeni prawie 1000 zł. Srogo ukarane będzie również rozmawianie przez telefon podczas jazdy. Jeżeli policjant zauważy kierowcę z telefonem przy uchu, będzie mógł naliczyć karę w wysokości 500 zł. Wszystkie te zmiany prowadzą do tego, aby na drogach było po prostu bezpieczniej. Kierowcy muszą zrozumieć, że przekroczenie prędkości to jeden z podstawowych czynników związanych z wypadkami na drogach, w których każdego roku ginie tysiące osób. Można powiedzieć, że polska polityka związana z z przepisami ruchu drogowego idzie w kierunku tego, co jest obserwowane na zachodzie. W wielu krajach Europy Zachodniej złamanie przepisów ruchu drogowego i przekroczenie prędkości łączy się z bardzo dotkliwymi karami finansowymi. W Polsce dotychczas mandaty nie były tak wysokie, dlatego wielu kierowców, którzy nie mają problemów finansowych, zwyczajnie nie przejmowało się kwotą w wysokości 200 czy 300 zł.

Kiedy zapoznać się z nowymi przepisami ruchu drogowego?

Kiedy oraz w jaki sposób zapoznać się z nowymi przepisami, które obowiązują od stycznia 2022 roku? Najlepiej nie zwlekać i zrobić to jak najszybciej, po prostu w pierwszych dniach stycznia. Nieznajomość przepisów nie zwalnia bowiem z ich stosowania, to prawda znana chyba każdemu. Nawet jeżeli nie ma się pełnej świadomości co do tego, jak obecnie naliczane będą mandaty, policjant i tak nałoży srogą karę. Gdzie sprawdzić przepisy? Na sprawdzonych stronach internetowych, na przykład tych, które publikują nowelizację przepisów prawnych. Poza tym nowe przepisy można sprawdzić też na stronie policji. Dla osób, które często siadają za kółkiem i jeżdżą na długich trasach, to wiedza, która może mocno wpłynąć na życie.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nowe przepisy drogowe
paczka za granicę
akumulator lifepo4 i jego największe zalety

Jesteś zainteresowany reklamą?