Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Czym jest system informacji miejskiej? Elementy, zastosowanie, zalety

24 kwietnia 2022


W systemy informacji miejskiej wyposaża się obecnie coraz więcej polskich miast. Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Miejskie, lokalne systemy informacji czy systemy informacji miejskiej (https://wimed.pl/miejski-system-informacji-msi/) to rodzaj specjalnego systemu oznakowania, który przeznaczony jest do używania w przestrzeniach miejskich, a także dodatkowo w innych obszarach.

System informacji miejskiej – co to jest?

Systemy informacji miejskiej, w skrócie określane również SIM, jako oznakowanie stosowane są dzisiaj w wielu polskich miastach. Można zobaczyć je między innymi w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu.

Tym, co wyróżnia systemy informacji miejskiej, jest ich jednolitość, ponieważ bazują one na tym samym projekcie graficznym. Wobec tego są one łatwe w rozpoznaniu w przestrzeni miejskiej oraz pozwalają przez to na uzyskanie bardzo spójnego, estetycznego wizerunku miasta.

Jakie elementy obejmują systemy informacji miejskiej?

SIM może obejmować pełną gamę elementów, dlatego też za jego pomocą można przekazywać szereg informacji pomocnych zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

W ramach systemów informacji miejskiej podawane są informacje jak:

  • adresy – nazwy ulic, lokalizacji, dzielnic
  • kierunkowskazy przeznaczone dla ruchu kołowego i pieszego
  • plany i mapy – miasta, dzielnicy, okolicy
  • schematy i rozkłady komunikacyjne
  • informacja turystyczna

Powyższe rodzaje informacji systemy informacji miejskiej podają z wykorzystaniem wielu komponentów, na przykład mogą być to metalowe tabliczki i tablice, witryny, wiaty przystankowe, słupki kierunkowe. Wszystkie te elementy wyróżniają się tym samym stylem wykonania i kolorystyką, dlatego są łatwe do zauważenia w przestrzeni miejskiej.

Stosowane są różne rodzaje komponentów, co powoduje, że można dobrać je również odpowiednio do konkretnego charakteru miasta czy innej przestrzeni. W ten sposób systemy informacji miejskiej mogą wpisać się w założenia wizualne konkretnych obszarów.

Warto również wskazać, że systemy informacji miejskiej mogą współgrać z innymi elementami wchodzącymi w skład aranżacji przestrzeni miejskiej, na przykład jak ławki, barierki, słupki, kosze na śmieci, potykacze.

Kto tworzy systemy informacji miejskiej?

Przygotowanie systemu informacji miejskiej jest złożonym procesem, w którym bierze udział wielu specjalistów. Zaliczają się do nich nie tylko projektanci graficzni, ale również architekci, urbaniści, konserwatorzy zabytków, przedstawiciele firm miejskich.

Za warstwę projektową odpowiedzialne są doświadczone studia projektowe, które mogą zaproponować atrakcyjny i funkcjonalny system wizualny dopasowany do charakteru miasta czy też przestrzeni, w której ma być on wykorzystany.

Z kolei za produkcję systemów informacji miejskiej odpowiadają firmy, które specjalizują się w produkcji tablic, znaków. Wykorzystuje się wtedy różnego rodzaju materiały pozwalające na stworzenie trwałych oraz estetycznych systemów, które mogą posłużyć na długi czas.

Z wariantami systemów informacji miejskiej stosowanymi obecnie w polskich miastach można zapoznać się już teraz online. 

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kalibracja alkomatu
ranking aut rodzinnych

Jesteś zainteresowany reklamą?