Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Kalibracja alkomatu – dlaczego jest tak ważna?

17 sierpnia 2022 Kalibracja alkomatu


Byłeś wczoraj na imprezie zakrapianej alkoholem i zastanawiasz, się czy możesz już pojechać samochodem do pracy? Wszystko jest dla ludzi, trzeba jednak podejść do sprawy odpowiedzialnie. Pozbądź się wszelkich wątpliwości i miej pewność, że Twój stan trzeźwości pozwala na wykonywanie codziennych obowiązków.

Alkomat to niepozorne elektroniczne urządzenie, które służy do określenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Można również tak ustawić alkomat, żeby odczytywał zawartość alkoholu we krwi.

Na czym polega kalibracja alkomatu

Alkomaty znajdują zastosowanie w dziedzinie badania poziomu alkoholu we krwi, szczególnie wśród kierowców. Urządzenia te są kalibrowane przed pomiarem, aby zapewnić dokładne odczyty.

Zastanawiasz się, dlaczego kalibracja alkomatów jest niezbędna? Proces kalibracji jest niezwykle istotny. Głównym powodem jest oczywiście poprawne działanie całego urządzenia. Pomaga zmniejszać ryzyko fałszywych pomiarów i negatywów, które mogą prowadzić do bezprawnych aresztowań czy wyroków skazujących.

Nieskalibrowany alkomat z reguły pokazuje niepoprawne wyniki. W takiej sytuacji nie należy użytkować takiego urządzenia. To z kolei przyczynia się do całkowitego uszkodzenia alkomatu, a w konsekwencji konieczności kupienia nowego.

Jak często kalibrować alkomaty?

Kalibracja alkomatów zależna jest w dużej mierze od zaleceń producenta oraz rodzaju urządzenia, jakim dysponujesz.

Przy alkomatach elektrochemicznych zleca się przeprowadzać kalibrację co minimum 500 pomiarów i nie rzadziej niż raz na rok.

W przypadku gdy alkomat podaje niepoprawny wynik- na przykładzie osoby, która nie piła alkoholu, a wynik będzie inny niż 0,00‰- niezwłocznie powinieneś skalibrować swoje urządzenie. Bez względu na to, ile badań zostało wykonanych od ostatniej kalibracji.

Gdzie skalibrować alkomat?

Najlepiej jest oddać urządzenie do specjalnego serwisu. Osobista wizyta nie jest konieczna, jeśli nie ma takiego punktu w Twoim mieście- wystarczy wysłać alkomat kurierem.

Jeśli Twoje potrzeby korzystania z takiego urządzenia są częste- być może potrzebujesz go, by sprawdzać stan trzeźwości swoich pracowników, warto zainwestować w porządny sprzęt, który oferuje dystrybutor. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo swoje, pracowników czy innych użytkowników ruchu drogowego.

Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym kalibruje się alkomaty? Bądź pewien rzetelności usługi, którą Ci oferujemy.

Postaw na serwis, gdzie kalibracja alkomatów wykonywana jest szybko i skrupulatnie, o czym poświadczy tzw. Certyfikat Kalibracji.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kalibracja alkomatu
ranking aut rodzinnych

Jesteś zainteresowany reklamą?