Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Nowości technologiczne, które zmienią świat

15 kwietnia 2021 nowości technologiczne


Rok 2020 zapisze się w historii jako jeden z najgorszych. Wszystkiemu winny jest koronawirus, który przyczynił się pozamykania niektórych branż przemysłowych. Codziennie był i nadal jest antybohaterem, któremu poświęca się w mediach wiele czasu. Niestety, w dobie pandemii i smutnych informacjach o kolejnych chorych osobach, nie mogły przebić się wiadomości na inne tematy, opisujące np. nowości technologiczne, jakie już się pojawiły lub niedługo zawitają do naszych domów.

Nowe aplikacje zdrowotne oraz wirtualna rzeczywistość

Zacznijmy od medycyny, a dokładniej od różnych narzędzi pozwalających m.in. na kontrolowanie własnego zdrowia. Pandemia przyspieszyła tworzenie coraz bardziej innowacyjnych aplikacji. Mowa o programach umożliwiających np. pomiar tętna, saturacji, ciśnienia i jakości snu. Dzięki nim można w miarę wcześnie zareagować, kiedy z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Ale sztuczna inteligencja nie tylko ulepsza służbę zdrowia. Przyczynia się także do rozwoju, wycenianego na wiele miliardów dolarów, rynku gier. Wirtualna rzeczywistość od dawna jest rozwijana, lecz teraz osiągnęła niesamowity poziom. Dosłownie jest na wyciągnięcie ręki. Umożliwia przeniesienie się do innego, wyglądającego realnie, świata. Dzięki VR nastąpiła też moda na interaktywne, 360-stopniowe wycieczki pod muzeach czy innych placówkach kulturalnych.

Składane smartfony i technologia VUI

Jeżeli chodzi o nowości technologiczne, to wiele zmienia się też w branży telefonów. Pojawiają się ekrany mające bardzo wysoką częstotliwość odświeżenia, wynoszącą aż 120 Hz. Co więcej, użytkownicy nie będę musieli martwić się, że zabraknie im pamięci wewnętrznej. Ta zwiększy się nawet do 1 TB! Ale jeszcze ciekawiej zapowiadają się telefony, które można składać niczym książę. To znaczy takie, które są wyposażone w zginany wyświetlacz. W tej kwestii przoduje marka Samsung, która w 2021 roku planuje wypuści swoje nowe modele.

Czy takie rozwiązanie zyska popularność? Czas pokaże. Pewne jest za to, że bardziej praktyczne okaże się narzędzie służące do wydawania poleceń. To Voice UI, dzięki którym możemy sterować inteligentnymi urządzeniami w domu. Nic dziwnego, że ta technologia staje się powszechna i wkrótce pojawi się w kolejnych mieszkaniach. Przecież miliony mieszkańców planety Ziemia nie od dziś stosują funkcje głosowe we własnych smartfonach.

Internet 5G

W kategorii nowości technologiczne należy na koniec wspomnieć o 5G, czyli sieci internetowej piątej generacji (następcy LTE). Sceptycy przestrzegają, że może ona szkodzić zdrowiu, ale i tak w najbliższych latach będzie standardowym rozwiązaniem. Jej największą zaletą jest oczywiście prędkość – aż 10 razy większa niż w przypadku LTE. Dzięki 5G łatwiej i szybciej będzie można korzystać z gier, które znajdują się w chmurze. Samo pobieranie i wysyłanie plików zajmie chwilę, a płynne oglądanie filmów i seriali w jakości 4K i 8K nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

oznaczenia na oponach
parkowanie prostopadłe
jak wygląda praca spedytora

Jesteś zainteresowany reklamą?