xpresslane.pl

Motoryzacja i nie tylko

diagnostyka samochodu
Motoryzacja Warsztat

Diagnostyka samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Nowoczesne samochody to naprawdę bardzo długowieczne maszyny. Dobrze zbudowany pojazd jest w stanie swojemu użytkownikowi służyć naprawdę wiele długich lat. Niestety od czasu do czasu nawet najlepiej wykonany, a także odpowiednio serwisowany pojazd, dozna usterki. Kluczem wtedy jest to, aby szybko, a co najważniejsze precyzyjnie dokonać diagnostyki problemu. Jak zrobić to najlepiej?

Samodzielna diagnostyka samochodu

Zanim udamy się z samochodem do serwisu, warto diagnostykę samochodu spróbować przeprowadzić samodzielnie. Często bowiem ma się do czynienia z prostymi usterkami, które można samemu znaleźć, a także naprawić. Jak jednak to zrobić?
Przede wszystkim warto obserwować to, jak samochód się prowadzi. Często bowiem wydaje on dźwięki świadczące o usterce, lub też fizycznie dające o sobie znać np. poprzez wibracje, co określa, co może mu dolegać.
Często jednak usterki są na tyle głębokie i poważne, np. znajdujące się w silniku, że nawet najbardziej doświadczony kierowca nie jest w stanie na wyczucie ich zlokalizować. Na szczęście w samochodzie znajduje się komputer pokładowy, do którego podłączone są liczne czujniki, które z kolei sygnalizują w razie potrzeby, że nie działają prawidłowo. Wystarczy w takiej sytuacji jedynie podłączyć do komputera odpowiedni moduł czytający błędy z komputera, aby szybko i wygodnie zdobyć informacje, że np. świece są do wymiany, lub też awarii uległ czujnik położenia wałka rozrządu.

Diagnostyka samochodu przeprowadzana przez serwis

Podczas przeprowadzania diagnostyki samochodu pamiętać trzeba o tym, że nowoczesne auto to naprawdę bardzo skomplikowana maszyna. Z tego powodu często nie da się precyzyjnie przez np. kod błędu z komputera pokładowego określić tego, z jaką ma się do czynienia usterką. Producenci np. pod błędem kłopotów z mieszanką paliwa, są w stanie ukryć nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju przyczyn. W takiej sytuacji podawany przez komputer błąd jest tylko wskazówką i drogowskazem, gdzie szukać awarii. W takiej jednak sytuacji nie da się tego wykonać samodzielnie i niezbędne będzie dostarczenie samochodu do warsztatu. Najlepiej tego autoryzowanego danego pojazdu. Z jakiego jednak powodu?
Jeśli w aucie zdarzy się poważniejsza usterka, powinno się odwiedzić ASO, ponieważ po pierwsze, firmowe oprogramowanie do szukania błędów jest zwykle precyzyjniejsze niż to darmowe dla użytkowników, a po drugie, pracujący tam mechanicy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie z zakresu funkcjonowania danego auta. Innymi słowy, są w stanie znacznie szybciej namierzyć, a także usunąć ewentualną usterkę pojazdu.