Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Oznaczenia na oponach – jak je odszyfrować?

2 stycznia 2022 oznaczenia na oponach


Każdy kierowca doskonale wie, że od czasu do czasu w posiadanym samochodzie koniecznie trzeba zmieniać opony na nowe. Z biegiem lat guma, z której są one wykonane parcieje i traci swoje właściwości, a nawet jeśli do tego nie dojdzie, to w wyniku częstego i intensywnego używania obecny na oponie bieżnik może się zetrzeć. Wszystko to prowadzi jednak do wniosku, że trzeba kupić nowe opony. A to jak się okazuje, potrafi sprawić naprawdę wiele trudności. Szczególnie wiele kłopotów sprawia poprawne odczytanie obecnych na oponach oznaczeń. Co one wszystkie znaczą i na co w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę?

Podstawowe oznaczenia na oponach

Analizę tego, co jest zawarte na oponie, warto rozpocząć od spraw zupełnie podstawowych, które w największym stopniu przekładają się na to, czy warto daną oponę kupić, czy też może będzie ona nieodpowiednia do posiadanego samochodu. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest oczywiście to, kto jest producentem danej opony. Napis, który jest na niej widoczny w sposób bardzo wyraźny i wytłuszczony, to najczęściej nazwa producenta opony. Drugim bardzo ważnym oznaczeniem jest konkretny model opon, ponieważ każdy producent ma w swojej ofercie różne, często zupełnie o innych właściwościach modele. Zwykle nazwa producenta jest na godzinie 12, a jej model na godzinie 3.
Kolejnym niezwykle ważnym oznaczeniem na oponie jest jej rozmiar. W tym wypadku ma się do czynienia z liczbami, takim jak np. 205/16/55. Co one oznaczają? Jest to bardzo często spotykana opona, która charakteryzuje się przede wszystkim szerokością 205 milimetrów, a także wielkością 16 cali. Kupienie takiej opony na felgę mniejszą lub większą spowoduje, że nie da się jej założyć. Ostatnie oznaczenie to wysokość profilu. Jest to oznaczenie wyrażane w procentach i stanowi stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Im profil niższy, tym opona lepiej zachowuje się w zakrętach, lecz jednocześnie jest mniej komfortowa.

Zaawansowane oznaczenia na oponach

Oczywiście na tych podstawowych sprawach oznaczenia na oponach się nie kończą. Oprócz nich na każdej oponie znaleźć można znacznie więcej informacji. Na jakie kody warto jeszcze zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, jaki będzie indeks nośności oraz prędkości opony. Oznacza to, jak ciężki może być samochód, który na danej oponie będzie jeździł. Wskaźnik prędkości mówi o tym, jaka jest maksymalna bezpieczna prędkość, z którą można się na danej oponie poruszać. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ przekraczając ją, opona może nawet doznać bardzo poważnych uszkodzeń, co rzecz jasna skutkować będzie poważnym wypadkiem.
Na oponie znaleźć oczywiście można także informacje, w którym kierunku powinna się ona obracać, co jest bardzo ważne podczas zakładania opony na koło, ponieważ źle założona może powodować nieprawidłowe prowadzenie się pojazdu. Co więcej, bardzo ważną informacją jest ta dotycząca maksymalnego ciśnienia powietrza, którym może być dana opona napompowana. Warto jeszcze sprawdzić, czy ma się do czynienia z oponą wzmacnianą, czy też nie, ponieważ w razie czego możliwe będzie przejechanie na niej nawet kilkunastu kilometrów po jej przebiciu.

przenośniki rolkowe

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

karta paliwowa pre-paid
oznaczenia na oponach
parkowanie prostopadłe

Jesteś zainteresowany reklamą?