Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – co powinna zawierać?

16 marca 2021 umowa kupna sprzedaży pojazdu


Kupowanie samochodu to zawsze wielkie wydarzenie i niezwykle ważna chwila w życiu. Mowa jest w końcu o dość sporej inwestycji, która będzie miała kolosalny wpływ na późniejsze życie. Nie da się bowiem ukryć, że auto je bardzo ułatwia. Jednak podczas euforii związanej z kupowaniem samochodu, nie można zapominać o tym, że umowa kupna sprzedaży pojazdu to formalność, o której nie można zapominać lub jej zlekceważyć. Co zatem powinna ona zawierać, aby nie zrodziły się z różnego rodzaju zaniedbań późniejsze problemy?

Co musi się znaleźć na umowie kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu to niezwykle ważny dokument, który po pierwsze przekazuje prawa do danego auta, a po drugie wyłącza sprzedającego z późniejszych konsekwencji w przypadku np. uszkodzenia auta czy też wyrządzenia nim określonego rodzaju szkód. Żeby jednak cała transakcja sprzedaży samochodu poszła gładko i bez problemu, umowa ta musi posiadać odpowiednie zapisy. O czym konkretnie mowa?
Prawidłowo wykonana umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać takie informacje jak:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • podstawowe dane osobowe obu stron transakcji, czyli imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, a także numer dowodu potwierdzającego tożsamość,
  • wszystkie informacje o sprzedawanym pojeździe, czyli markę, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer podwozia, a także przebieg,
  • cena sprzedaży auta,
  • podpisy obu stron transakcji.

Są to dane absolutnie podstawowe, bez których jakakolwiek umowa kupna sprzedaży pojazdy nie powinna być zawierana.

Dodatkowe informacje na umowie

Rzecz jasna powyższe pozycje nie wyczerpują w pełni tego, co może, a nawet powinno znaleźć się na takiej umowie. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na niej dodatkowo takich zapisów, jak godzina zawarcia umowy, czy też zapewnienie kupującego, że sprzedawany samochód jest faktycznie własnością osoby, która go sprzedaje.
To jednak nie wszystko, ponieważ dla bezpieczeństwa obu stron transakcji umowa ta powinna zawierać informacje o przeszłości danego auta, czyli jego awarie, uszkodzenia i przeprowadzane prace naprawcze. Co więcej, powinien się tam znaleźć zapis, że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wykryte na późniejszy etapie użytkowania samochodu wady.
Na koniec dobrze jest jeśli umowa będzie posiadała zapis o bezwypadkowości danego pojazdu, a także o przekazanych wraz z nim dodatkowych dokumentach, takich jak, chociażby książka serwisowa lub też dodatkowym wyposażeniu, takim jak drugi komplet kluczyków. Dzięki temu zabezpieczy się interesy obu stron transakcji.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?