Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Umowa zlecenie dla kierowcy – czy można sporo zarobić?

17 kwietnia 2021 umowa zlecenie kierowca


Umowa zlecenie w wielu aspektach różni się od umowy o pracę. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw przed podpisaniem takiej umowy. Ma ona oczywiście swoje zalety, dlatego też wielu ludzi w oparciu o nią pracuje. Jednak ma także swoje wady.

Zatrudnienie kierowcy

Czy kierowca może zostać zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie? Trzeba pamiętać, że taka umowa nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy. O osobach pracujących na umowę zlecenie nie mówi się, że są pracownikami. Są to „zleceniobiorcy”. Najważniejszy jest Kodeks Cywilny, a nie Kodeks Pracy. Osoba pracująca na umowę zlecenie nie ma ustawowego prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca, zleceniodawca, zgodzi się na płatny urlop, to taka osoba będzie miała zapłacone wynagrodzenie za czas wolny. Jeśli nie, będzie miała zapłacone tylko za czas przepracowany. Dlatego też wydaje się, że minusów takiej umowy jest więcej niż plusów. Prawo dokładnie reguluje, czym cechuje się stosunek pracy. Jeśli chodzi o umowę o pracę, to pracodawca decyduje gdzie i w jakim czasie praca ma być wykonywana. Kierowca w zdecydowanej większości przypadków pracuje pod kierownictwem swojego szefa, który wyznacza zadania, wydaje polecenia, gdzie i kiedy kierowca jeździ. A jednak niektórzy kierowcy pracują w oparciu o umowę zlecenie. Pozostaje pytanie, jakie instytucje mogą zakwestionować takiego rodzaju zatrudnienie.

Blaski i cienie pracy kierowcy

Praca kierowcy na pewno nie jest łatwa. Z tego typu zadaniami wiąże się duże ryzyko zawodowe. Na pewno jest to praca w wymuszonej pozycji, przez wiele godzin w ogromnym skupieniu. Trzeba obawiać się nie tylko siebie i swojego zachowania na drodze, ale też innych kierowców i pieszych. Kierowcy jeżdżą nie tylko w dzień, w idealnych warunkach pogodowych. Często zdarza się, że trzeba gdzieś pojechać nocą, przy ograniczonej widoczności. Dlatego też kandydaci na kierowców przechodzą skomplikowane badania medyczne. Nie każdy kandydat zostanie dopuszczony do pracy. Czasami lekarz przy badaniach wstępnych odrzuca taką kandydaturę bądź kieruje na poprawienie wyników badań. Pracę kierowców podejmują nie tylko młodzi mężczyzn, za kierownicę wsiada coraz więcej kobiet. W transporcie międzynarodowym kandydatów do pracy na pewno kuszą wysokie zarobki, prestiż i wolność. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności. Umowa zlecenie kierowca to dobry pomysł, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Zawsze można zatrudnić się w innej firmie na umowę o pracę.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?