Wszystkie procesy logistyczne powinny być regularnie optymalizowane w celu zapewnienia jak najlepszych wyników. Dlatego tak bardzo przydatne jest doradztwo logistyczne, które prawidłowo poprowadzone może nawet obniżyć generowane koszty przez magazyn.
Optymalizacja łańcucha dostaw
Warto również z tego korzystać jeżeli rozwiązania transportowe, które były stosowane dotychczas mają małą efektywność. Doradztwo logistyczne jest szczegółowo przeprowadzonym audytem stanu aktualnych procesów logistycznych, które funkcjonują w firmie. Dzięki niemu można opracować rozwiązania, które będą bardziej efektywne, a to z kolei przełoży się bezpośrednio na zyski. Korzystając z doradztwa logistycznego można liczyć na pomoc ekspertów na każdym etapie. Jednocześnie równolegle badana jest efektywność nowo wdrożonych rozwiązań. Istnieje również możliwość zaprojektowania pełnego procesu logistycznego, ale również wybranego fragmentu. Głównym celem jest realizacja biznesowego celu klienta. Warto również zwrócić uwagę na optymalizację kosztów oraz zaangażowanie pracowników. Korzystając z usług firmy prowadzącej doradztwo można liczyć na kompleksowy audyt do każdego projektu. Podczas jego realizacji klient może wprowadzać swojego uwagi oraz poprawki. Najważniejsza jest ścisła współpraca, która polega na analizie danego problemu. Najlepiej skorzystać z firm, które posiadają renomę oraz mogą się pochwalić referencjami wielu klientów. Tylko w taki sposób można sprawdzić skuteczność rozwiązań logistycznych.
Etapy doradztwa logistycznego
Prawidłowe użycie audytu pomaga wskazać obszary, które wymagają nowych rozwiązań. Takie rozwiązanie sprawia, że znacznie łatwiej znaleźć źródło problemu i go usunąć. Zarządzanie łańcuchem dostaw jest niezwykle skomplikowane, dlatego optymalizacja odgrywa szczególną rolę. Poza kosztami ważny jest także czas obsługi zlecenia oraz komunikacja z dostawcą. Firmy chcą jak najbardziej skrócić czas realizacji zamówienia przy jednoczesnym obniżeniu poziomu magazynowanych surowców. Skuteczne zarządzanie zależy w dużej mierze od rozmiaru oraz kształtu produktów. Produkty o nieregularnym kształtach są znacznie bardziej problematyczne, a ich prawidłowo ułożenie zajmuje więcej czasu. Należy zauważyć, że nie istnieje jedno dobre rozwiązanie dla każdej branży, dlatego w każdej dziedzinie koncepcja zarządzania łańcuchami dostaw będzie wyglądać nieco inaczej. Podstawą powinni być wykwalifikowani oraz kompetentni pracownicy oraz nowoczesna technologia i narzędzia systemowe. Przedsiębiorstwa, które korzystają z doradztwa logistycznego osiągają lepsze wyniki finansowe.