Spedycja to profesjonalna działalność, której zadaniem jest prawidłowe organizowanie transportu towarów. Zobaczmy zatem, jak wygląda praca spedytora w przedsiębiorstwie oferującym usługi przewozowe. Czym na co dzień musi się on zajmować i dlaczego nie każdy nadaje się do takiego zajęcia?
Różne obowiązki spedytora
Człowiek zatrudniony na tym stanowisku musi za pomocą pewnych środków i sposobów zorganizować przewóz ładunku od punktu A do B. Brzmi niezbyt skomplikowanie, prawda? Tymczasem okazuje się, że jego praca nie będzie bardzo łatwa, a ilość obowiązków może faktycznie przytłaczać.
Spedytor koordynuje cały proces transportowy. Co więcej, jest pośrednikiem między klientem a przewoźnikiem. Jednak to nie wszystkie zadania, z jakimi będzie mieć do czynienia. Poszukuje także ładunki dla floty oraz obsługuje zleceniodawców, a nawet negocjuje stawki transportowe. Na jego barkach spoczywa również nadzór nad rentownością samych zleceń transportowych i pilnowanie ich terminowości.
Jakie cechy powinien mieć dobry spedytor?
Nie każdy jednak będzie chciał zostać pracownikiem zajmującym się powyższymi czynnościami. Kiedy dowie się, jak wygląda praca spedytora, to zastanowi się, czy na pewno złożyć CV do firmy przewozowej. Nie dość, że czasem wymagane jest doświadczenie, to jeszcze ważna jest znajomość rynku transportowego oraz umiejętności obsługi komputera z oprogramowaniem do baz danych i systemu śledzenia pojazdów.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca będzie także pytał o liczne cechy charakteru. Spedytor musi być bowiem człowiekiem inteligentnym, bardzo dokładnym (skrupulatnie wykonującym powierzone mu obowiązki), dojrzałym i oczywiście w pełni odpowiedzialnym. Nawet najtrudniejszy problem powinien rozwiązać szybko, bez zastanawiania się i rozkładania rąk. Mało tego, ważna będzie cierpliwość i panowanie nad silnym emocjami.
Jednak najbardziej istotne okazują się: zdolność koncentracji (skupienia się na bezustannym kontakcie ze światem zewnętrznym), umiejętność pracy zespołowej i dogadywania się z kierowcami oraz odporność na ciągły stres (to oczywiście dość trudna umiejętność).
Praca spedytora – podsumowanie
Wiemy już, jak powinna wyglądać praca spedytora. Odbywa się ona w biurze albo w magazynie, ale nie jest przeznaczona dla każdego. Jednak w przypadku, gdy ktoś ma wszystkie predyspozycje i odpowiednie, wspomniane powyżej, cechy, wtedy spedycja okaże się niezwykle ciekawym zajęciem.
Zatrudniając się jako spedytor, dana osoba poczuje się bardzo przydatna. Mało tego, odkryje nowy kierunek ścieżki zawodowej. Natomiast, jeżeli stwierdzi, że na pewno nie pasuje na to stanowisko, to wtedy może zostać kierowcą.