Leasing to popularna alternatywa dla zakupu samochodu, wybierana przez osoby fizyczne, ale przede wszystkim w ramach działalności gospodarczej. W obu przypadkach leasing działa bardzo podobnie, jednak oferty skierowane do przedsiębiorców zazwyczaj są korzystniejsze. Wynika to z możliwości rozliczania podatku VAT.
Leasing dla firmy – na czym polega?
Zasadniczo, leasing dla firm jest przyjazną dla biznesu wersją leasingu dla osób fizycznych. Kluczowa różnica między leasingiem samochodów osobowych i służbowych polega na tym, że w przypadku leasingu biznesowego leasingujesz go w imieniu firmy, a nie wyłącznie na własny użytek. Samochód w leasingu dla firmy nie staje się jej własnością. Jest jej przekazany do wyłącznego użytku, na czas trwania umowy. Po upływie czasu określonego w umowie, samochód należy zwrócić. Rata leasingu ma pokrywać szacowaną amortyzację pojazdu, ta z kolei zależy od modelu samochodu, okresu trwania umowy oraz ustalonego limitu kilometrów. Podczas zwrotu pojazdu wykonuje się protokół zdawczo-odbiorczy, by sprawdzić przebieg i ogólny stan pojazdu pod kątem wszelkich uszkodzeń innych od typowych śladów zużycia. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, jeśli pojazd jest uszkodzony lub został przekroczony limit kilometrów. Zwróć na to uwagę gdy będziesz wybierać leasing dla firmy. Warunki umowne mogą się bowiem różnić.
Zalety leasingu biznesowego
Aby ocenić czy samochód w leasingu dla firmy to dobry pomysł, warto rozważyć plusy i minusy. Wielkim atutem są nowe samochody. Kiedy bierzesz samochód w leasing, otrzymujesz fabrycznie świeży model, a nawet zupełnie nową na rynku markę np. CUPRA (więcej informacji na: cupraofficial.pl/oferta/finansowanie/dla-firmy). Ponieważ większość umów leasingowych trwa tylko kilka lat, możesz regularnie jeździć nowym samochodem, korzystając z coraz lepszej standardowej specyfikacji i bezpieczeństwa. W przypadku leasingu dla firm, zaletą są korzystne warunki podatkowe. Dopóki jesteś zarejestrowany jako płatnik VAT, można odzyskać 100% podatku VAT, jeśli pojazd jest przeznaczony wyłącznie do użytku służbowego. Jeśli samochód jest używany również do celów prywatnych, możliwe jest odzyskanie części podatku. Ponadto, zawierając umowę leasingową zyskasz stałe miesięczne płatności. Leasing oferuje usługi samochodowe o stałych kosztach, co poprawia przepływ gotówki i zapewnia spokój użytkownikom biznesowym. To co szczególnie istotne dla młodych firm, to minimalne nakłady finansowe. Przy niewielkiej kwocie początkowej i comiesięcznych ratach, leasing pozwala uniknąć wysokich kosztów, których i tak jest sporo przy zakładaniu działalności gospodarczej. Zwracając uwagę na szczegóły zawarte w umowie, można dodatkowo wynegocjować korzystniejsze warunki np. poprzez zniesienie lub zmniejszenie opłat dodatkowych. Decydując się na leasing nowego samochodu, inwestujemy w jego niezawodność i zmniejszamy ryzyko awarii, która mogłaby wyłączyć pojazd z funkcjonowania, a tym samym mocno utrudnić prowadzenie firmy. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj przez cały okres trwania umowy leasingowej, auto jest objęte gwarancją producenta, w związku z czym ewentualne wady fabryczne lub usterki nie będą się wiązały z kosztami naprawy. Jeśli decydującym czynnikiem w podjęciu decyzji jest obniżenie stałych kosztów, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Otóż, SEAT czy inny samochód, który chcemy wziąć w leasing wcale nie musi być nowy. Jest też możliwość leasingowania samochodów używanych. Kilkuletni pojazd zazwyczaj wiąże się z niższymi kosztami, zarówno jeśli chodzi o opłatę początkową jak i comiesięczne raty.