Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

VIN sprawdzenie za darmo w sieci historii samochodu

30 grudnia 2021 vin sprawdzenie za darmo


Zakupu używanego samochodu to zawsze ryzyko, dlatego nigdy nie powinna być to szybka i pochopna decyzja. Wprost przeciwnie – najlepiej dokładnie poznać jego historię, ilu miał właścicieli, czy brał udział w wpadkach. Niestety właściciel samochodu nie zawsze udzieli nam wszystkich informacji, a niektóre nawet zatai, aby nie zniechęcić potencjalnego klienta. Warto więc samodzielnie sprawdzić, m.in. numer nadwozia.

VIN, czyli numer nadwozia

VIN, czyli potocznie nazywany w Polsce numerem nadwozia, to nic innego jak numer identyfikacyjny pojazdu, w którym zawarte są najważniejsze informacje o danym samochodzie. Dlatego każde auto ma swój indywidualny numer i nie można go pomylić z żadnym innym. Jest on umieszczony w sposób trwały na nadwoziu samonośnym lub na ramie pojazdu. W zależności od producenta może on również być powtórzony w innych miejscach, w tym na indywidualnej tabliczce producenta. Samo przeczytanie go więc nie jest trudne, ale zrozumienie zaszyfrowanego kodu zdecydowanie już tak. Można dokonać tego w serwisie producenta samochodu, możliwe jest także VIN sprawdzenie za darmo z pomocą, tzw. VIN dekoderów.

Jakie informacje zakodowane są w numerze VIN?

Numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr oraz liter (z pominięciem takich jak „I” oraz „O”) i jest podzielony na trzy sekcje. Pierwsza z nich to kod producenta, więc tutaj uzyskamy informacje o jego marce oraz kraju pochodzenia. Druga część zawiera już bardziej szczegółowe informacje, np. dotyczące modelu auta, jego wyposażenia czy zastosowanych układach bezpieczeństwa. W trzeciej sekcji odczytuje się rok produkcji czy kod zakładu, w którym samochód został wyprodukowany. Są to bardzo istotne informacje, których jednak nie jesteśmy w stanie rozszyfrować samodzielnie i konieczna jest pomoc profesjonalnego serwisu. Takie szczegółowe dane na temat samochodu mogą okazać się bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o kupnie danego egzemplarza. Zazwyczaj za taką usługę trzeba zapłacić, ale obecne w sieci dekodery umożliwiają VIN sprawdzenie za darmo.

VIN sprawdzenie za darmo

Raport na temat interesującego nas samochodu jest zazwyczaj odpłatny, chyba że zdecydujemy się na darmowe dekodery dostępne w sieci, które rozszyfrują dokładnie informacje zawarte w numerze nadwozia. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, poznaj dokładnie historię danego samochodu. Uzyskasz nie tylko takie informacje jak rok produkcji, kod producenta czy dane o wyposażeniu, ale z raportu można również uzyskać informacje takie jak to, czy samochód był zgłaszany jako kradziony, jego ostatni zarejestrowany przebieg, a także czy brał udział w wypadkach. Jak widać są to bardzo ważne szczegóły, które mogą mieć niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie samochodu. Dzięki nim uzyskujemy informacje, które sprzedawca auta może przed nami zataić, a zdarza się również, że nie jest ich w ogóle świadomy. W konsekwencji może okazać się to nie tylko dla nas oszczędnością czasu. ale również pieniędzy. Zakupić używany samochód to zawsze ryzyko, ale najlepiej zrobić wszystko, aby jak najlepiej poznać jego historię.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?