Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Co oznacza numer rejestracyjny pojazdu?

30 grudnia 2021 numer rejestracyjny pojazdu


Numer rejestracyjny pojazdu stanowi jego swoistą wizytówkę oraz umożliwia jego identyfikację. Zbiór liter oraz cyfr umieszczonych na tablicy rejestracyjnej nie jest jednak przypadkowy i zawiera w sobie określone informacje. Zatem warto się zatem dowiedzieć co właściwie oznaczają elementy składowe numeru rejestracyjnego pojazdu?

Jakie elementy zawiera numer rejestracyjny pojazdu?

Każdy numer rejestracyjny pojazdu składa się z liter oraz sekwencji cyfr. Pojedyncza tablica rejestracyjna zawiera zatem wyróżnik województwa, powiatu oraz auta. Informacje te jednak dotyczą miejsca zarejestrowania pojazdu, a nie miejsca zamieszkania jego właściciela. Pierwsza litera numeru rejestracyjnego określa dane województwo, natomiast druga – powiat. W tym przypadku wyznacznikiem powiatu mogą być również dwie litery. Wyróżnik pojazdu z kolei tworzą cyfry lub kombinacja cyfr i liter.

Wyróżnik województwa i powiatu

Dwie lub trzy litery umiejscowione po lewej stronie tablicy określają województwo i powiat, w którym zarejestrowany jest dany pojazd. W przypadku miast na prawach powiatu będą to dwie litery, natomiast w odniesieniu do miast nie mających prawa powiatu – trzy litery. W przypadku stolicy druga litera w numerze rejestracyjnym określa dzielnicę, w której zarejestrowany jest samochód. W przypadku sprzedaży i zakupu auta i jego rejestracji w tym samym powiecie nie ma konieczności wymiany tablic rejestracyjnych, o ile znajdują się one w dobrym stanie.

Wyróżnik pojazdu

Jak wspominano powyżej, wyróżnik pojazdu stanowi sekwencja cyfr oraz liter. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mogą to być litery: B, D, I, O oraz Z.

Jak należy rozszyfrować wyróżniki województw?

W przypadku niektórych numerów rejestracyjnych pierwsza litera zgodna jest z pierwszą literą miasta wojewódzkiego. Ta zasada sprawdza się na przykład w odniesieniu do Białegostoku (B – województwo podlaskie) czy Gdańska (G – województwo pomorskie) lub Krakowa (K – województwo małopolskie). W przypadku innych województw nie można było wykorzystać „zajętych” już liter i wykorzystano pierwsze litery nazw województw, w tym na przykład D dla województwa dolnośląskiego. Jednak i tym przypadku pojawił się analogiczny problem. Wówczas przyjęto inne zasady. I tak na przykład w województwie łódzkim samochody posiadają numery rejestracyjne rozpoczynające się od litery E, która jest nieco zbliżona do „zajętej” litery L. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego wybrano literę C, natomiast w przypadku warmińsko-mazurskiego – N, która jest ostatnia w nazwie miasta Olsztyn. Pojazdy w województwie świętokrzyskim mają tablice rejestracje zaczynające się od litery T, która kształtem przypomina krzyż.

Jak należy rozszyfrować wyróżniki miast?

Jak wspomniano powyżej, druga lub druga i trzecia litera numeru rejestracyjnego co do zasady stanowi wyróżnik powiatu, w którym został zarejestrowany dany pojazd. Dla przykładu tablice rozpoczynające się od litery S i K oznaczać będą Katowice w województwie śląskim, zaś SRS – Rudę Śląską.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?