Numer rejestracyjny pojazdu stanowi jego swoistą wizytówkę oraz umożliwia jego identyfikację. Zbiór liter oraz cyfr umieszczonych na tablicy rejestracyjnej nie jest jednak przypadkowy i zawiera w sobie określone informacje. Zatem warto się zatem dowiedzieć co właściwie oznaczają elementy składowe numeru rejestracyjnego pojazdu?
Jakie elementy zawiera numer rejestracyjny pojazdu?
Każdy numer rejestracyjny pojazdu składa się z liter oraz sekwencji cyfr. Pojedyncza tablica rejestracyjna zawiera zatem wyróżnik województwa, powiatu oraz auta. Informacje te jednak dotyczą miejsca zarejestrowania pojazdu, a nie miejsca zamieszkania jego właściciela. Pierwsza litera numeru rejestracyjnego określa dane województwo, natomiast druga – powiat. W tym przypadku wyznacznikiem powiatu mogą być również dwie litery. Wyróżnik pojazdu z kolei tworzą cyfry lub kombinacja cyfr i liter.
Wyróżnik województwa i powiatu
Dwie lub trzy litery umiejscowione po lewej stronie tablicy określają województwo i powiat, w którym zarejestrowany jest dany pojazd. W przypadku miast na prawach powiatu będą to dwie litery, natomiast w odniesieniu do miast nie mających prawa powiatu – trzy litery. W przypadku stolicy druga litera w numerze rejestracyjnym określa dzielnicę, w której zarejestrowany jest samochód. W przypadku sprzedaży i zakupu auta i jego rejestracji w tym samym powiecie nie ma konieczności wymiany tablic rejestracyjnych, o ile znajdują się one w dobrym stanie.
Wyróżnik pojazdu
Jak wspominano powyżej, wyróżnik pojazdu stanowi sekwencja cyfr oraz liter. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mogą to być litery: B, D, I, O oraz Z.
Jak należy rozszyfrować wyróżniki województw?
W przypadku niektórych numerów rejestracyjnych pierwsza litera zgodna jest z pierwszą literą miasta wojewódzkiego. Ta zasada sprawdza się na przykład w odniesieniu do Białegostoku (B – województwo podlaskie) czy Gdańska (G – województwo pomorskie) lub Krakowa (K – województwo małopolskie). W przypadku innych województw nie można było wykorzystać „zajętych” już liter i wykorzystano pierwsze litery nazw województw, w tym na przykład D dla województwa dolnośląskiego. Jednak i tym przypadku pojawił się analogiczny problem. Wówczas przyjęto inne zasady. I tak na przykład w województwie łódzkim samochody posiadają numery rejestracyjne rozpoczynające się od litery E, która jest nieco zbliżona do „zajętej” litery L. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego wybrano literę C, natomiast w przypadku warmińsko-mazurskiego – N, która jest ostatnia w nazwie miasta Olsztyn. Pojazdy w województwie świętokrzyskim mają tablice rejestracje zaczynające się od litery T, która kształtem przypomina krzyż.
Jak należy rozszyfrować wyróżniki miast?
Jak wspomniano powyżej, druga lub druga i trzecia litera numeru rejestracyjnego co do zasady stanowi wyróżnik powiatu, w którym został zarejestrowany dany pojazd. Dla przykładu tablice rozpoczynające się od litery S i K oznaczać będą Katowice w województwie śląskim, zaś SRS – Rudę Śląską.