xpresslane.pl

Motoryzacja i nie tylko

najnowsze komputery
Mężczyzna Motoryzacja

Czym charakteryzują się najnowsze komputery?

Komputer osobisty przeszedł naprawdę długą drogę, aby znaleźć się dziś w miejscu, w którym właściwie każdy takie urządzenie posiada. W czasie, gdy maszyna ta zajmowała dosłownie całe piętra w laboratoriach, a tym, jak wygląda dziś, minęło wiele długich lat. Czym jednak konkretnie charakteryzują się dzisiejsze komputery? Na co powinno się zwracać uwagę, gdy się jeden z nich kupuje?

Czego dziś się już nie używa?

Zanim jednak przejdziemy do tego, co można znaleźć w nowoczesnych komputerach i czym się one konkretnie charakteryzują, najpierw warto sobie zdać sprawę z tego, czego już w nich nie ma. Jakie technologie, które były kiedyś numerem jeden, jeśli chodzi o domowe PC, dziś już są nieużywane i przestarzałe?

Rzecz jasna na pierwszym miejscu każdy powiedziałby, że chodzi w tym wypadku o czytnik FDD, czyli popularnych niegdyś dyskietek. Jeśli jednak przyjrzeć się temu bliżej, to da się zauważyć, że tak właściwie wszystkie fizyczne nośniki tracą na popularności. Praktycznie nie spotyka się obecnie żadnych płyt CD ani DVD w przypadku komputerów. Przez chwile popularne stały się pamięci masowe, takie jak pendrive, czy też różnego rodzaju karty pamięci, lecz i te dziś odchodzą do przeszłości. Obecnie liczy się tylko i wyłącznie połączenie internetowe, ponieważ to właśnie z poziomu sieci otrzymuje się cały kontent i usługi.

Na co stawia się przede wszystkim?

Gdy kupuje się komputer, od zawsze trzeba było stawiać na to, jak będzie szybki typ danego procesora, jaka będzie wielkość pamięci RAM, czy też jak mocna będzie karta graficzna. Przez lata rozwoju te aspekty nie uległy zmianie i nadal powyższe podzespoły są kluczowe, jeśli chcemy mieć porządny i szybki komputer.

Najnowsze komputery to jednak coś więcej, niż tylko kolejne tranzystory w procesorze. Dziś, jeśli chce się mieć szybką maszynę, trzeba postawić również na dyski SSD. Czym one są?
Do niedawna dysk twardy to było urządzenie składające się z fizycznych talerzy, na których umieszczone były dane. Dziś jednak dysk twardy to pamięć masowa, podobna do tej, jaka jest w pendrive, lecz wielokrotnie szybsza i większa. Dzięki temu dostęp do danych jest praktycznie natychmiastowy, co znacznie przyśpiesza działanie całego komputera. Nie tylko gry stają się szybsze, lecz również i samo włączanie systemu operacyjnego zamiast kilkudziesięciu sekund, a często nawet kilku minut, zajmuje dosłownie kilka sekund. Nowoczesny komputer osobisty nie może się zwyczajnie obejść bez dysków SSD, ponieważ modele magnetyczne są na tyle przestarzałe, że skutecznie hamują nowoczesne procesory czy też karty graficzne.