Żaden eksport oraz import nie mógłby się odbywać, gdyby nie bardzo skuteczny i jednocześnie szybki transport miedzynarodowy. To właśnie dzięki niemu przewożone są pomiędzy krajami różne większe i mniejsze materiały oraz surowce. Co jeszcze wiemy na jego temat? Jakie ma podstawowe funkcje i cele? Na te pytania odpowiemy ogólnie w niniejszym artykule.
Zobacz też: Ile jedzie kolej z Chin?
Co mówi oficjalna definicja?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, transport taki związany jest z przewozem i wymianą wielu produktów. Jednak na terenie Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą o VAT, określany jest jako wewnątrzwspólnotowy. Najważniejsze, że transport pomiędzy poszczególnymi państwami pozwala na zakup towarów, które są trudno dostępne (nie produkuje się ich w Polsce).
Dlatego jak grzyby po deszczu powstają profesjonalne, prywatne firmy zajmujące się transportem międzynarodowym. Doświadczeni kierowcy pracujący w takich przedsiębiorstwach, bezpiecznie dostarczą ładunek do nawet najbardziej odległego miejsca. W ten sposób utrzymywane są prawidłowe stosunki gospodarcze z innymi krajami, a także odpowiednie relacje międzyludzkie.
A jakie są różnice między transportem odbywającym się na terenie naszego państwa a tym między poszczególnymi krajami? Otóż przede wszystkim chodzi o samą skalę działalności (jej wielkość) oraz odmienne zapisy prawne, jakie narzuca sama Unia Europejska.
Transport miedzynarodowy – funkcje i najważniejsze cele
Wyróżniamy oczywiście kilka funkcji związanych z takim transportem. Odgrywa on rolę gospodarczą, polityczną, produkcyjną oraz społeczną. Dzięki niemu można przewozić zarówno surowce, jak i półsurowce do konkretnych punktów produkcyjnych i na odwrót – dostarczać je z zakładów, gdzie są wytwarzane do danych miejsc odbioru.
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o najważniejszych, długofalowych celach transportu międzynarodowego. Umożliwia on np. tworzenie systemów wpływających na rozkwit państwowej gospodarki. Co więcej, równie istotny jest rozwój, a także modernizacja sposobów przewożenia towarów.
Podsumowanie
Jednak, aby wszystko przebiegało w stu procentach idealnie, należy opracować, a następnie wdrożyć pewne sprawdzone rozwiązania.
Mowa między innymi o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo transportu za pomocą nowoczesnych metod.
Do kolejnych zadań pozwalających na bezproblemowe usługi przewozowe zalicza się także odpowiednie wspieranie rozwoju konkurencji, przeciwdziałanie monopolowi w sektorze transportowym oraz spedycję, czyli sprawną organizację dostarczania towarów różnej wielkości.