Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Dlaczego rozrząd w samochodzie jest tak ważny?

1 stycznia 2022 rozrząd w samochodzie


Z pewnością każdy kierowca słyszał o tym, jak ważne jest okresowe wymienianie rozrządu. Jak się jednak okazuje, zaskakująco mała grupa kierowców wie, czym w ogóle jest rozrząd w samochodzie, a także, dlaczego jest on tak ważny. Mało tego, wielu kierowców zupełnie nie wie tego, co jaki czas powinno się go w posiadanym samochodzie wymieniać. Warto się tego dowiedzieć, ponieważ może to uchronić przed naprawdę poważnymi i – co gorsza – niezwykle kosztownymi konsekwencjami.

Czym jest rozrząd?

Jeśli ktoś chce zrozumieć, dlaczego rozrząd jest tak ważnym elementem auta i co jaki czas powinno się go wymieniać, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć tego, czym on tak w ogóle jest. Czym zatem jest rozrząd i jaką pełni funkcję?
Rozrząd to kluczowy mechanizm każdego silnika spalinowego. To właśnie on steruje działaniem zaworów ssących oraz wydechowych, które to odpowiadają za doprowadzania do komór spalania powietrza oraz odprowadzania z nich spalin.

Dlaczego wymiana rozrządu jest tak ważna?

Skoro już wiadomo, czym jest rozrząd, warto się teraz dowiedzieć, dlaczego jest on tak ważny. Z jakiego powodu to właśnie o tym układzie wspomina każdy, gdy kupi się np. używany samochód lub też, gdy długo ma się jeden pojazd?
Jak się okazuje, rozrząd z racji swojego przeznaczenia i funkcji odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku działania całej jednostki napędowej. Co więcej, poddawany jest on naprawdę dużym przeciążeniom, a to powoduje, że z czasem się zużywa i wymagana jest jego wymiana. Co grozi w przypadku uszkodzenia rozrządu? W zdecydowanej większości awarii ulega tu pasek rozrządu, który wykonany jest z gumy. Z czasem może się on wycierać, a nawet sama guma może traci swoje właściwości, co rzecz jasna grozi zerwaniem. W przypadku starszych silników takie uszkodzenie wiązać się może nawet z poważnymi zniszczeniami w silniku, które mogą oznaczać albo ogromne koszta naprawy, albo nawet konieczność kupienia zupełnie nowego silnika. W nowych autach takiego ryzyka nie ma, lecz mimo wszystko utrata paska rozrządu wiązać się będzie z zatrzymaniem pracy silnika i koniecznością powrotu do warsztatu lawetą.

Co jaki czas wymieniać rozrząd w samochodzie?

Jak więc widać, konsekwencje uszkodzonego rozrządu za każdym razem będą niezbyt przyjemne. Nie tylko można stracić wiele pieniędzy, lecz również czasu. Warto więc wiedzieć, jak często powinno się wymieniać rozrząd w posiadanym aucie.
Rzecz jasna konkretny termin dla poszczególnych samochodów może być różny, ponieważ wszytko tu zależy od zaleceń danego producenta. Przyjmuje się jednak, że rozrząd powinien być wymieniany co około 100 tysięcy przejechanych kilometrów, lub też po około 7-8 latach. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko okresowa wymiana rozrządu gwarantuje jego bezawaryjną pracę. Nie da się niestety w żaden sposób wizualnie lub też poprzez słuchanie odgłosów pracy silnika stwierdzić, w jakim stanie jest rozrząd. To właśnie dlatego wielu kierowców, gdy kupi używany samochód, pierwsze co robi, to wymienia rozrząd. Nie ma bowiem żadnej gwarancji na to, czy i kiedy poprzedni właściciel to robił.

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

budowa hali
Niezbędnik w niejednym warsztacie samochodowym
rozrząd w samochodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?