Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Co sygnalizuje kontrolka oleju silnikowego?

30 grudnia 2021 kontrolka oleju silnikowego


Samochody wyposażone są w specjalne kontrolki, które ostrzegają użytkownika przed potencjalną usterką lub stwierdzoną wadą. Kierowcy zobowiązani są do ich znajomości i powinny być szczególnie wyczuleni na kontrolki w kolorze czerwonym. Ich ignorowanie może bowiem prowadzić do bardzo poważnych następstw.

Co oznacza zapalona kontrolka oleju silnikowego?

W niektórych samochodach spotykane są dwie różne kontrolki oleju. Pierwsza z nich ma postać pojemnika na olej z kropelką, natomiast druga – strzykawki lub bagnetu służącego do sprawdzania oleju z kropelką. Obecność obu kontrolek w pojeździe pozwala na bardziej precyzyjne przekazywanie informacji i szybszą diagnozę problemu. W tym wypadku kontrolka z pojemnikiem oznacza zazwyczaj niskie ciśnienie oleju, jego brak lub też brak odpowiedniego przepływu. Natomiast bagnet wskazuje na konieczność kontroli poziomu oleju w silniku i związany jest z jego niskim poziomem lub stwierdzonym brakiem.

W jakich sytuacjach zapala się kontrolka oleju silnikowego?

Kontrolka oleju silnikowego może zapalać się z różnych powodów, w tym z uwagi na brak oleju, jego niski poziom, brak odpowiedniego przepływu czy ciśnienia. Jej zapalenie się lub niezagaśnięcie po rozruchu jest wskazaniem do powstrzymania się od dalszej jazdy. Przyczyną jej świecenia się może być na przykład niedrożny filtr olejowy, uszkodzony przewód znajdujący się pomiędzy czujnikiem i komputerem lub wadliwy czujnik. Poza tym przyczyną sygnalizacji może być uszkodzenie pompy olejowej. Wśród innych przyczyn sygnalizowania problemów wyróżnić można również nadmierne zużycie silnika, jak również innych elementów, w tym choćby łożysk czy zaworów. Próba poruszania się pojazdem w takim wypadku może spowodować poważne uszkodzenie silnika oraz konieczność jego kosztownej naprawy.

Czym może być spowodowany niski poziom oleju silnikowego?

Wśród wielu przyczyn obniżonego poziomu oleju silnikowego wskazuje się wyciek przez przewody zewnętrzne czy uszkodzony korek spustowy w misce olejowej. Poza tym obniżanie się poziomu oleju może mieć związek z poważnymi awariami, w tym uszkodzeniem uszczelki pod głowicą czy zatkaną odmą olejową.

Czym może być spowodowany zbyt wysoki poziom oleju silnikowego?

Zarówno zbyt niski, jaki i zbyt wysoki poziom oleju silnikowego nie jest pożądany. Brak odpowiedniej wiedzy i kontroli oraz nadmierne dolewanie oleju nie jest korzystne i może prowadzić do powstawania poważnych uszkodzeń, w tym na przykład zniszczenia filtra, pompy, przewodów, uszczelek czy zaworów. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że pojawiająca się kontrolka jest sygnałem ostrzegawczym i pod żadnym pozorem nie powinna być lekceważona. W momencie jej wyświetlenia konieczne jest niezwłoczne zatrzymanie pojazdu oraz zgaszenie silnika. W dalszej kolejności należy skontrolować poziom oleju silnikowego. W niektórych przypadkach pomocne okaże się jego uzupełnienie, w innych konieczna będzie wizyta w warsztacie. Niemniej jednak w każdym przypadku próba kontynuowania jazdy może skończyć się bardzo poważnymi i drogimi konsekwencjami.

Co można zdemontować z auta przed kasacją

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

budowa hali
Niezbędnik w niejednym warsztacie samochodowym
rozrząd w samochodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?