Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak wygląda wycena auta online?

12 marca 2021 wycena auta online

Zanim zdecydujemy się na zakup albo sprzedaż samochodu, najpierw warto dokonać pewnej czynności. Jest nią wycena auta online. Dlaczego jest ona tak ważna? I czym się różni, w zależności od tego, czym mamy do czynienia z samochodami sprawnymi, czy używanymi? Na te właśnie pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Co to jest wycena samochodu?

To nic innego jak odpowiednie i dokładne oszacowanie wartości auta. Dzięki temu nie ma mowy o tym, że dużo przepłacimy albo otrzymamy za mało pieniędzy od klienta. Prawidłowa wycena to skomplikowane zadanie, którym powinien zając się fachowiec. Szczególnie, gdy chodzi o pojazdy używane i powypadkowe.

Natomiast w celu przeprowadzenia takiej czynności dla samochodów sprawnych, można skorzystać z bazy o nazwie Eurotax. To tabele, w których dodawane są co miesiąc, ciągle aktualizowane informacje identyfikacyjne na temat technicznej specyfikacji i wyposażenia różnych modeli aut.

Wycena auta online za pomocą Eurotax

Mając dostęp to tej ogromnej bazy danych, możemy dokonać wyceny w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia oraz likwidacji szkody. Co więcej, przydaje się ona również w sytuacji, kiedy idziemy do banku wziąć kredyt na zakup samochodu. Eurotax pozwala na sprawdzenie, czy cena ofertowa auta faktycznie odpowiada wartościom szacunkowym.

Wyceniając auto osobowe, bardzo ważny okaże się jego przebieg. Dane zawarte w tabelach Eurotax nie zawierają żadnych przeróbek samochodów (mowa o tuningu, nowej instalacji gazowej itp.). Pamiętajmy więc, że rzeczywista wartość będzie wtedy inna niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Sprawdzanie wartości auta używanego

Wycena auta online w przypadku, kiedy jest on uszkodzony i miał wcześniejszych właścicieli, jest trudniejsza. Dlaczego? Bo musimy wziąć pod uwagą więcej czynników. Wystarczy jedna pomyłka, a cena będzie niedoszacowana. Najbardziej istotnymi elementami, o których należy pamiętać, są: rocznik, marka (jej awaryjność), rodzaj silnika, wyposażenie (dodatkowa klimatyzacja i inne akcesoria) oraz wspomniany już przebieg (tutaj może pojawić się pułapka w postaci przekręconego licznika).

Uwaga! W pierwszym wymienionym elemencie zdarza się, że między autami ze zbliżonych roczników, ich cena nie różni się zbytnio. Z kolei w przypadku typu silnika i używanego paliwa, okazuje się, że profesjonalna instalacja gazowa podnosi wartość samochodu. Dlatego wyceniając pojazd, trzeba być w pełni skupionym. To zadanie wymagające bardzo skrupulatnej pracy i najlepiej kilkuletniego doświadczenia.

Zobacz też: samochody do 15tys. złotych

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?