Przepływ towarów oraz różnego rodzaju usług w sposób uporządkowany, a także zgodny z literą prawa jest koniecznością. Wszystkie te działania pozwalają kompleksowo obsłużyć klientów. Praca logistyka wiąże się z różnymi obowiązkami. Dlatego warto wspomnieć, jakie rodzaje logistyki możemy wyróżnić. Otóż do rodzajów logistyki zaliczamy logistykę zaopatrzeniową, dystrybucji, produkcji, transportu, miejską, ale również e-logistykę.
Rodzaje logistyki
Na samym początku warto wspomnieć o jednej z najważniejszych dziedzin logistyki, a dokładnie mowa tutaj o logistyce zaopatrzeniowej. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się w głównej mierze kontrolowaniem, zamawianiem czy lokalizowaniem różnego typu towarów, a także materiałów, które są ważne dla całego procesu produkcyjnego określonego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że logistyka zaopatrzenia to ważny element całej układanki, ponieważ firma może być narażona na problemy prawne bądź finansowe.
Opisywanie, ustalanie, zarządzanie, ale również sprawdzanie przebiegu procesu produkcyjnego w danym przedsiębiorstwie to zadania, które musi wykonywać logistyk produkcji. Oprócz wyżej wymienionych osoba pracująca na tym stanowisku jest odpowiedzialna między innymi za ograniczanie kosztów zakupu różnych materiałów.
Dosyć ważna jest także logistyka dystrybucji, która zajmuje się przede wszystkim całym procesem związanym z dystrybucją. Mowa tutaj o zarządzaniu dostawami produktów, planowaniem, zmniejszeniem oraz zoptymalizowaniem różnych kosztów.
Oprócz powyżej wymienionych nie mniej ważna jest również logistyka transportu, zajmująca się transportowaniem różnego typu materiałów, zapasów i innych produktów, które są ważne przy procesie produkcyjnym firmy. Dodatkowo ten rodzaj logistyki zajmuje się organizacją transportu ładunku i budowaniem dobrych relacji z dostawcami oraz zdobywaniem nowych odbiorców produktów.
W środowisku miejskim możemy wyróżnić taki dział jak logistyka miejska. Osoba zatrudniona musi dobrze zarządzać czasem oraz całym procesem związanym z transportem ładunków na terenie danego miasta. Dodatkowo pracownik zajmuje się budowaniem kontaktów z dostawcami w mieście i ogólną optymalizacją wszystkich kosztów firmy.
Czym jest e-logistyka?
W tym momencie z pewnością nasuwa się pytanie, czym jest e-logistyka? Otóż krótko mówiąc, ten dział jest odpowiedzialny za dostawy, odbiory oraz realizację zamówień. Wszystko oczywiście przy wykorzystaniu dostępu do sieci, co pozwala na zmniejszenie ogólnych kosztów.