Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Na czym polega proces magazynowania?

5 kwietnia 2021 proces magazynowania


Proces magazynowania jest kluczowym elementem łańcucha dostaw. Żeby sprawować opiekę logistyczną nad magazynem trzeba posiadać specjalistyczną wiedzą. Jednocześnie potrzebny jest zaangażowany zespół doświadczonych pracowników.

Czym jest magazynowanie?

Magazynowanie bywa również określane jako przechowalnictwo i obejmuje gromadzenie zapasów oraz składowanie dóbr materialnych w optymalnych warunkach. Przyczyną działania procesu magazynowania jest fakt, że czas konsumpcji produktów z reguły nie pokrywa się z czasem ich produkcji. Poszczególne rodzaje produktów mają opracowane swoje własne programy magazynowania. Określa się również dokładne rozmieszczenie całego asortymentu. Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, żeby można było w nim umieścić jak najwięcej materiałów. Przydatne okazują się regały, a do przechowywania dóbr o większej wartości można wykorzystać specjalne szafy. Na uwagę zasługują również stojaki, które służą do przechowywania produktów o większych rozmiarach. Należy pamiętać, że muszą one być w stanie utrzymać wysokie obciążenie, dlatego zazwyczaj wykonywane są ze stali nierdzewnej. Cały system musi być stabilny i zapewniać bezpieczeństwo nawet w momencie nierównomiernego załadunku. Ważną rolę odgrywają również palety oraz beczki, które służą do przechowywania płynnych oraz sypkich materiałów. Na każdym magazynie znajdują się wózki widłowe, które służą do transportowania towaru wewnątrz obiektu.

Etapy procesu magazynowania

Wózki napędzane silnikiem spalinowym mogą transportować towar ważący nawet kilkadziesiąt ton. Ręcznym wózkiem widłowym jest paleciak, który jest z reguły wykorzystywany do przewożenia palet. Może on je również podnosić na wysokość kilkunastu centymetrów. Warto zwrócić uwagę również na specjalistyczne wyposażenie magazynu w taki sprzęt jak chłodnię. Jest ona niezbędna, jeżeli na magazynie są przechowywane szybko psujące się produkty spożywcze. Do przechowywania paliwa wykorzystuje się podziemne zbiorniki zamknięte. Niektóre firmy decydują się również na magazyny przeznaczone specjalnie do trzymania substancji płynnych. Pierwszą fazą procesu magazynowania jest wpływ towaru do obiektu. Pracownicy muszą potwierdzić czy wszystko się zgadza i wypełnić dokumentację. Po kontroli fizycznej przychodzi czas na sortowanie towaru oraz odpowiednie posegregowanie. Następnie towar jest przygotowywany do składowania. Składowanie to umieszczenie produktów na składowej powierzchni w sposób uporządkowany. Ostatnim etapem procesu magazynowania jest wydanie towaru odbiorcy.

myjki warsztatowe

Redakcja xpresslane.pl

XpressLane to portal, który związany jest głównie z tematyką motoryzacji i transportu. Znajdziesz tu wiele ciekawych poradników związanych z tymi dziedzinami i wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nakładanie powłoki ceramicznej na auto
Co można zdemontować z auta przed kasacją
Zalety samochodu elektrycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?