Przewóz produktów to czynność wymagająca spełnienia różnych formalności. Jeszcze bardziej skomplikowanym zadaniem jest transport samochodów, czyli ładunku o znacznie większych gabarytach. W artykule opiszemy, jak go ogólnie zorganizować, aby odbył się prawidłowo.
Jakie są formalności?
Korzystając z usług firmy, która będzie transportować naszego auto, musimy przygotować odpowiednią dokumentację. W niej powinny znaleźć się dane dotyczące chociażby wagi i rozmiaru samochodu, a także jego marki i aktualnego stanu technicznego. Ta ostania kwestia ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Bo niesprawny pojazd z uszkodzonymi kołami trzeba umieścić na lawecie przy pomocy specjalnego podnośnika.
Oczywiście nie może zabraknąć innych pism wymaganych na terenie całej Unii Europejskiej. Mowa na przykład o zleceniu i liście przewozowym CMR. Ten pierwszy dokument informuje o tym, że przewoźnik na pewno został upoważniony do transportu. Z kolei list przewozowy ze szczegółowymi danymi o ładunku, stanowi zaświadczenie na temat zawartej umowy. Zdecydowana większość firm przewozowych oferuje także ubezpieczenie w razie zniszczenie auta podczas transportu.
Transport samochodów – różne metody
Jeżeli wszelkie formalności mamy już bez problemu załatwione, przejdźmy teraz do samych sposobów przewożenia aut. Okazuje się, że poza piętrową czy pojedynczą lawetą (najczęściej w postaci platformy), są jeszcze dwa inne rozwiązania pozwalające na tę czynność. Mogą być bowiem stosowane tak zwane lohry oraz zestawy.
Lohry to także autolawety, ale różniące się tym, że są w stanie pomieścić nawet kilkanaście pojazdów. Natomiast przez zestaw rozumiemy nic innego jak samochód transportujący połączony razem z przyczepą. Nie należy oczywiście zapominać o stabilności całego transportu. Auta i ich koła muszą być przymocowane za pomocą niezwykle mocnych pasów mających różne szerokości.
Koszty przewozu
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze wydatkom, jakie czekają nas, gdy chcemy skorzystać z takich usług. Na koszty ma wpływ zarówno marka pojazdu, jego wymiary, stan, jak i punkt docelowy (dystans liczony w kilometrach). Cena za transport samochodów nie będzie wysoka, jeżeli przyjmie on formę doładunku.
W naszym kraju koszt wynosi średnio 2 zł za przejechany kilometr, chyba że trasa jest dłuższa (ponad 200 km), to wtedy staje się nieco niższy. Z kolei w przypadku przewozu drogami międzynarodowymi ceny wahają się między 0,5 zł/m a 1,4 zł/km (zależy to od danego państwa i jego przepisów).