Zakupu używanego samochodu to zawsze ryzyko, dlatego nigdy nie powinna być to szybka i pochopna decyzja. Wprost przeciwnie – najlepiej dokładnie poznać jego historię, ilu miał właścicieli, czy brał udział w wpadkach. Niestety właściciel samochodu nie zawsze udzieli nam wszystkich informacji, a niektóre nawet zatai, aby nie zniechęcić potencjalnego klienta. Warto więc samodzielnie sprawdzić, m.in. numer nadwozia.
VIN, czyli numer nadwozia
VIN, czyli potocznie nazywany w Polsce numerem nadwozia, to nic innego jak numer identyfikacyjny pojazdu, w którym zawarte są najważniejsze informacje o danym samochodzie. Dlatego każde auto ma swój indywidualny numer i nie można go pomylić z żadnym innym. Jest on umieszczony w sposób trwały na nadwoziu samonośnym lub na ramie pojazdu. W zależności od producenta może on również być powtórzony w innych miejscach, w tym na indywidualnej tabliczce producenta. Samo przeczytanie go więc nie jest trudne, ale zrozumienie zaszyfrowanego kodu zdecydowanie już tak. Można dokonać tego w serwisie producenta samochodu, możliwe jest także VIN sprawdzenie za darmo z pomocą, tzw. VIN dekoderów.
Jakie informacje zakodowane są w numerze VIN?
Numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr oraz liter (z pominięciem takich jak „I” oraz „O”) i jest podzielony na trzy sekcje. Pierwsza z nich to kod producenta, więc tutaj uzyskamy informacje o jego marce oraz kraju pochodzenia. Druga część zawiera już bardziej szczegółowe informacje, np. dotyczące modelu auta, jego wyposażenia czy zastosowanych układach bezpieczeństwa. W trzeciej sekcji odczytuje się rok produkcji czy kod zakładu, w którym samochód został wyprodukowany. Są to bardzo istotne informacje, których jednak nie jesteśmy w stanie rozszyfrować samodzielnie i konieczna jest pomoc profesjonalnego serwisu. Takie szczegółowe dane na temat samochodu mogą okazać się bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o kupnie danego egzemplarza. Zazwyczaj za taką usługę trzeba zapłacić, ale obecne w sieci dekodery umożliwiają VIN sprawdzenie za darmo.
VIN sprawdzenie za darmo
Raport na temat interesującego nas samochodu jest zazwyczaj odpłatny, chyba że zdecydujemy się na darmowe dekodery dostępne w sieci, które rozszyfrują dokładnie informacje zawarte w numerze nadwozia. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, poznaj dokładnie historię danego samochodu. Uzyskasz nie tylko takie informacje jak rok produkcji, kod producenta czy dane o wyposażeniu, ale z raportu można również uzyskać informacje takie jak to, czy samochód był zgłaszany jako kradziony, jego ostatni zarejestrowany przebieg, a także czy brał udział w wypadkach. Jak widać są to bardzo ważne szczegóły, które mogą mieć niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie samochodu. Dzięki nim uzyskujemy informacje, które sprzedawca auta może przed nami zataić, a zdarza się również, że nie jest ich w ogóle świadomy. W konsekwencji może okazać się to nie tylko dla nas oszczędnością czasu. ale również pieniędzy. Zakupić używany samochód to zawsze ryzyko, ale najlepiej zrobić wszystko, aby jak najlepiej poznać jego historię.